ANTEPFISTIĞINDA SEVİNDİREN PROJELER

14/11/2016
Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, Antep fıstığının geleceğine yönelik önemli projeleri hayata geçireceklerini söyledi.

Gaziantep’te bölgenin en önemli geçim kaynağı olan Antep fıstığının geleceğine yönelik çalışmalar sürüyor. Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, Gaziantep - Nizip arasında Karayollarına ait 80 bin metrekarelik arsa satın aldıklarını belirterek bu alanda Antep fıstığı için lisanslı depolama alanı yapacaklarını açıkladı. Tiryakioğlu, bölgedeki rekoltenin tamamını karşılayacak lisanslı deponun adımlarının atıldığını dile getirdi. 2017 yılında faaliyete geçmesi planlanan lisanlı depo ile Antep fıstığının kalitesinin de artırılması hedefleniyor.

“Antep fıstığı ile ilgili çok ciddi çalışmalarımız var”
Antep fıstığının 27 ilde yetiştiğine dikkat çeken Ahmet Tiryakioğlu, “Antepfıstığının geleceğiyle ilgili çok önemli çalışmalar yürütüyoruz. Bunlardan bir tanesi lisanslı depolama yöntemidir. 2 yıl süren yoğun çalışmalarımız neticesinde ilk olarak Antep fıstığının lisanslı depolarda yer alabilmesi için kırmızı kabuklu Antep fıstığının TSE standardı hazırlanarak, TS 13693 kodu ile uygulamaya girmesi sağlandı. Ardından ‘Antep fıstığı Lisanslı Depo Tebliği’ Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Gaziantep - Nizip arasında Karayollarına ait 80 bin metrekarelik alanı ihale ile satın aldık. Bölgede lisanslı depolama yapmak üzere harekete geçtik. Lisanslı depolamayla ilgi İpekyolu Kalkınma Ajansı’ndan 14 milyon TL hibe desteğine hak kazandık. Bölgede tüm rekolteyi karşılayacak lisanslı depoculuk adımlarını attık ve 2017 yılında faaliyete geçirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Antep fıstığında kaliteyi artıracak hamle
Lisanslı depoculuğun hayata geçirilmesiyle bölge çiftçisinin de büyük kazanımlar elde edeceğini aktaran Tiryakioğlu, “Bu yöntem sayesinde hem kalite standartları artacak hem de Antepfıstığının değerlendirilmesi sağlanacak. Ürün çok kıymetli olduğu için üretici kendi imkânlarıyla muhafaza ediyor. Biz ürün güvenliğini koruyabilmek, spekülasyonların önüne geçmek ve ticareti dengeleyebilmek için çok ciddi çalışmalar yapıyoruz. Bu çalışmaların yüzde 70’ini tamamladık. En kısa zamanda bu yatırımı yaparak 2017 yılının fıstık sezonuna yetiştirmeyi hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

Ürünü istediğiniz anda satabiliyorsunuz
Lisanslı depoda muhafaza edilen ürünler için stopaj ödenmediğini aktaran Tiryakioğlu, ürünün Elektronik Ürün Senetleri Platformu ile bir şehirde veya yurt dışında bulunan tüccarlara satılması konusunda da avantaj sağlandığını açıkladı. Tiryakioğlu, “Üreticimiz lisanlı depoda sakladığı ürünü gerek yurt içine gerekse yurt dışına kolaylıkla satıp parasını alabiliyor” diye konuştu.