ANTEPFISTIĞI LİSANSLI DEPO TEMELİ BAKAN PAKDEMİRLİ TARAFINDAN ATILDI

06/03/2019
Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) tarafından, İpekyolu Kalkınma Ajansının (İKA) destekleriyle yaptırılacak olan ‘Antepfıstığı Lisanslı Depo ve Ürün İhtisas Borsasının’ temel atma töreni, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin katılımıyla gerçekleştirildi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı cazibe merkezlerini destekleme programı kapsamında Gaziantep'te, GTB bünyesinde hizmetine kazandırılacak olan ‘Antepfıstığı Lisanslı Depo’ tesisinin temel atma töreni, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Vali Davut Gül, Gaziantep Milletvekilleri Ahmet Uzer, Nejat Koçer, Mehmet Erdoğan, Ali Şahin, Derya Bakbak, M.Sait Kirazoğlu, Müslüm Yüksel, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Engin Yeşil, oda ve borsa başkanları ile il protokolünün katılımıyla gerçekleştirildi.

Temel atma töreninde konuşan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Gastronomi kenti Gaziantep’in üretip, ürettiğine de sahip çıkan bir şehir haline geldiğini ifade etti.

Ürünlere katma değer sağlamanın önemine vurgu yapan Bakan Pakdemirli, “Fıstığı baklava yapıyorsunuz, endüstriyel ürünlerde kullanıyorsunuz. Ürününüze hikâye katmak önemli. Bizde artık her ürünlerimize bir hikâye yüklememiz lazım. Ürünlerimizin tamamı bu değeri hak ediyor. Ürünlerimizin pazarlamasını iyi yapmalıyız. Antepliler bu işi iyi yapıyor. Lisanslı depoculuk Bakanlığımızın önem verdiği bir konu. Fiyat istikrarı çok önemli. Lisanslı depolarla ile ilgili çalışmalarımızı artıyoruz. Birçok konuda lisanslı depoculuğumuzu artırabiliriz. Üreticimiz cebine sertifikasını koyacak ve istediği gibi bunu kullanabilecek. Tüketici de istediği fiyattan baklavasını yiyecek. Yurt dışı borsaları iyi araştırıyoruz. Bu iş yeterli bir derinliğe ulaştığında desteklere de ihtiyaçta kalmayacaktır. Saklama koşulları önemli bu yöntemle birçok sorunu ortadan kaldırmış olacağız.  250 bin tona yakın bir fıstık üretiliyor ülkemizde. Bu işi üretimden işlemeye en çok Gaziantepliler yapıyor. Antep fıstığı bugün 1 liraya satılıyorsa yarın 10 liraya satabiliriz. Bu işin ihracatını artırıp geleceğini hazırlamamız lazım. Bu ürünü dünyada almaya hazır olan alıcılar var ”dedi.

GTB YÖNETİM KURULU BAŞKANI AKINCI

Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akıncı’da yaptığı konuşmada, Türkiye’de sektör adına bir ilk teşkil edecek olan Antepfıstığı Lisanslı depo tesisini bölge ekonomisine kazandıracak olmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Ata yadigarı, yeşil altın antepfıstığının Gaziantep ve bölge halkı için büyük önem taşıdığına dikkat çeken Akıncı, “Antepfıstığı bizim çok değerli ve kıymetli. Dünyada var olduğu şehrin ismiyle anılan belki de tek ürün Antepfıstığıdır. Peki bu ürünü bu kadar kıymetli ve ayrıcalıklı kılan şey nedir? Kısaca buna değinmek istiyorum. İbn-i Haldun’un bir sözü var ‘Coğrafya kaderdir ’diye, işte bu coğrafyada belki de kaderimize düşen en güzel paylardan birisidir antepfıstığı. Her şeyden önce antepfıstığının gen merkezi yani dünyaya dağılma noktası işte bu ayak bastığımız topraklardır. Antepfıstığı vefakardır, asırlar boyu cömertçe sunar nimetini insanoğluna, şu an bile yaşları bin yaşında olan olmasına rağmen ürün veren anıt ağaçlarımız var. İşte bu nedenle asırlardır kök saldığı bu topraklarda her zaman bolluk ve bereketin simgesi olarak kabul edilen antepfıstığını el üstünde tutar, baş tacımız ederiz” dedi.

Antepfıstığının bölge ekonomisine sağladığı katkılar hakkında da bilgiler veren Akıncı, ürünün on binlerce insana iş ve ekmek kapısı sağladığını ifade etti.

Antepfıstığının tüketim alanının her geçen gün aratarak artık bir endüstriyel bir ürün haline dönüştüğüne vurgu yapan Akıncı, “İşte bu nedenle bugün temelini atacağımız antepfıstığı lisanslı depo tesisini çok önemsiyoruz. Depomuz ürünün daha sağlıklı şekilde korunmasına, güvenli bir piyasanın oluşmasına ve fiyat istikrarına katkı sağlayacak” diye konuştu.

Akıncı, ayrıca Antepfıstığına fındıkta olduğu gibi tarımsal ürün destekleme primi verilmesini de üreticiler adına talep etti.

GTB MECLİS BAŞKANI TİRYAKİOĞLU

GTB Meclis Başkanı Ahmet Tiryakioğlu ise yaptığı konuşmada, aslında bir fıstık bankasının temelini attıklarını söyledi.

Tiryakioğlu, “İnsanlar nasıl paralarını güvenlik için bankaya yatırıyorlarsa buraya da fıstıklarını emanete koyarak güvenlik altına alacaklar” dedi.

Antepfıstığı Lisanslı Depo’nun Türkiye’de bir ilk olduğunu vurgulayan Tiryakioğlu, konuşmasını söyle sürdürdü:

“Proje 2015 yılında İKA’ nın cazibe merkezlerini destek projesi kapsamında uygulamaya alındı.  Çıkan destek miktarı 14 milyon TL. Sağlanan desteğin %25 ‘i borsamız tarafından karşılanmakta. Arsası borsamız tarafından alındı. Proje yapılırken her şey uzun uzun düşünüldü. 6 bin metrekare kapalı alanda ilk etapta 10 bin tonluk bir hacme sahip olacak. Diğer Lisanslı Depolardan farkı barkot sistemi uygulanmakta, çiftçi koyduğu ürününü tekrar isterse hiçbir karışıklığa neden olmadan aynı şekilde alabilecek. Yer seçimine de özellikle dikkat edildi. Tesis Gaziantep’te fıstığın merkezi Nizip ve Gaziantep arasında her iki taraftaki sanayicilere ve işletmecilere hitap edecek şekilde kuruluyor ”diye konuştu.

Antepfıstığında lisanslı depolamanın sağladığı avantajlar hakkında da bilgiler aktaran Tiryakioğlu, sistemin geçtiğimiz yıllarda birtakım sorunlar yaşatan emanet suistimallerinin önüne geçilmesine ve mağduriyetleri önlenmesine katkı sunacağını söyledi.

Çiftçinin ürününü depoya koyduğunda veya sonrasında tüccara sattığında yüzde 2 stopajdan muaf olacağını kaydeden Tiryakioğlu, “Bu sistemle çiftçi ürününü uygun saklama koşullarında koruma altına alacak ve ürününde herhangi bir kalite sorunu yaşamayacak. En önemli konulardan biriside fıstıkta yaşanan aflatoksin sorununun çözülmesini sağlayacaktır. Yine çiftçi, tüccar ve sanayici ürününü lisanslı depoya koyduğunda fiyat artışlarından dolayı gelir vergisinde muaf olacak. Mudi koyduğu ürünün kira bedeli devlet tarafından karşılanacak olmasından dolayı herhangi bir bedel ödemeyecektir. Bunların yanı sıra lisanslı depo finans sıkıntısı çeken çiftçilerimize ve tüccarlarımıza ürün senedini kullanarak finans desteği kullanma gücü sağlayacaktır” diye konuştu.

İKA GENEL SEKRETERİ AKYILMAZ

İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Burhan Akyılmaz’da Antepfıstığı Lisanslı Depo Ürün İhtisas Borsasının Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca yürütülen cazibe merkezlerini destekleme programı kapsamında Gaziantep Ticaret Borsası bünyesinde hizmet vereceğini ifade etti.

Projenin detayları hakkında bilgiler veren Akyılmaz, lisanslı deponun tüm üreticilere hayır uğurlu olması temennisinde bulundu

Konuşmaların ardından Antepfıstığı Lisanslı Depo tesisinin temeli Bakan Pakdemirli ve davetliler tarafından atıldı.